Історія
Історія «Донбасенерго»

— це історія однієї з перших і найпотужніших енергосистем XX століття.

Це літопис подій, які мали визначальне значення для економіки величезної країни і для розвитку енергетики далеко за її межами. Це історія про те, як у донецькому степу не просто виростали виробничі гіганти — тут успішно втілювали передові наукові ідеї і проводили сміливі виробничі експерименти, формуючи тренди розвитку галузі в усьому світі.

Це історія новаторства, яке не має «паркового ресурсу», але має здатність повторюватися в кожному наступному поколінні енергетиків. Унікальна історія "Донбасенерго" - у книзі "НАСТОЯЩЕЕ ПРОШЛОЕ", що отримала Гран-прі конкурсу "Найкраще корпоративне медіа України-2016".

1930р.
1940р.
  • Організовано об’єднання державних електростанцій Донецького кам’яновугільного басейну «Донбасструм» («Донбассток», згодом — районне управління «Доненерго») для виробництва, розподілу та збуту електроенергії. До нього увійшли перші побудовані в регіоні, згідно з планом ДЕЕЛРО, ДРЕС — Штеровська й Сєвєродонецька. Також об’єднання експлуатувало першу в Україні лінію електропередачі напругою 110 кВт Штеровська ДРЕС — Кадиївка.
  • На Зуївській ДРЕС введено в експлуатацію перший у країні й найбільший у Європі турбогенератор 100 МВт — станція стала одним із найпотужніших генерувальних підприємств СРСР, виробляючи 54% усієї електрики «Доненерго».
  • Збудовано першу в Україні лінію електропередачі напругою 220 кВ і протяжністю 87 км у напрямку Зуївка — Курахівка.
1941р.
1951р.
  • Введено в експлуатацію перший енергоблок Кураховської ДРЕС. Зуївська ДРЕС, досягнувши потужності 350 МВт, стала найбільшою електростанцією у Європі.
  • «Доненерго» перейменовано на районне енергетичне управління «Донбасенерго» (РЕУ «Донбасенерго»), яке в післявоєнний період стає найбільшим в Україні: 14 підприємств, зокрема 4 ДРЕС, на яких зайнято понад 9 тис. осіб.
  • Розпочато будівництво Миронівської ДРЕС — першої типової електростанції в СРСР, оснащеної 100-тисячними турбінами високого тиску з водневим охолодженням.
  • Розпочато будівництво Слов’янської ДРЕС, першу чергу якої (неблокова частина) було повністю введено в експлуатацію 1957 року.
1952р.
1966р.
  • Старобешівська ДРЕС — перша теплова блокова станція в СРСР і найпотужніша на момент введення в експлуатацію в Європі — зводиться швидкісним індустріальним методом із суміщенням будівельних робіт і широким застосуванням збірного залізобетону. 1958 року включено в мережу турбогенератор № 1, 1959-го — введено в експлуатацію другий і третій агрегати.
  • Миронівська ДРЕС стає найпотужнішою й найекономічнішою в Донбаській енергосистеми: фактичні показники питомої витрати палива та витрати електроенергії на власні потреби були нижчими за проектні.
  • На початку 1960-х років на Слов’янській ДРЕС освоюють зразки нового для Європи обладнання — блоків потужністю 800 МВт.
  • 1966 року встановлена потужність усіх електростанцій «Донбасенерго» досягла 5 925 тис. кВт: Донбас виробляв електроенергії у 20 разів більше, ніж уся царська Росія.
1967р.
1974р.
  • На Слов’янській ДРЕС здано в експлуатацію перший у СРСР двовальний енергоблок потужністю 800 МВт (блок № 6). 1971 року включено в мережу ще одну «восьмисотку» — енергоблок № 7.
  • На Старобешівській ДРЕС уперше в країні почали встановлювати енергоблоки потужністю 200 МВт, які були новим явищем у радянській енергетиці: котел, турбіну й генератор тут з’єднали в єдину систему, керовану з одного пульта. Блоки збирали з великих елементів, що допомогло прискорити будівництво: за 365 днів виростала половина ДніпроГЕСу. У 1967–68 роках Старобешівська ДРЕС виробила електроенергії більше, ніж будь-яка інша електростанція у світі.
  • Розпочато будівництво Вуглегірської ДРЕС, яка стане найбільшою тепловою електростанцією Радянського Союзу та Європи. 1977 року її потужність було доведено до 3,6 млн кВт, що у 2,5 рази перевищило план ДЕЕЛРО. «Донбасенерго» вийшло на перше місце серед енергооб’єднань СРСР.
1975р.
1979р.
  • Будують електростанцію ЗуГРЕС-2, яка стала наймолодшою в Україні.
  • На ДРЕС повністю автоматизовано завантаження млинів, на 97,6% — процеси горіння, 56,2% наявних систем подавання палива. 92,7% котелень цехів оснащено центральною технологічною сигналізацією й тепловими захистами з розширеною зоною обслуговування.
  • РЕУ перетворено на виробниче енергетичне об’єднання — ВЕО «Донбасенерго»: 10 теплових електростанцій, 13 підприємств електричних мереж, 9 ремонтних і допоміжних підприємств, на яких зайнято понад 37 тис. людей.
  • Побудована ЛЕП 750 кВ Донбаська-Західноукраїнська-Альбертирша (Угорщина) з’єднала енергосистеми України, Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Чехословаччини.
  • 1978 року система «Донбасенерго» виробила 1 трлн кВт*год — рівно стільки на той момент сумарно виробляли всі електростанції Радянського Союзу.
1980р.
1990р.
  • У «Донбасенерго» впроваджено автоматизовану систему диспетчерського керування: з єдиного центру регулювали роботу всіх електростанцій об’єднання й електростанцій промислових підприємств. Потужність станцій «Донбасенерго» наблизилася до 13 млн кВт — цього вистачило б для покриття потреб в електроенергії двох таких країн, як Угорщина та Югославія.
  • На бригадний підряд як прогресивну форму організації праці перейшли бригади Донецького, Серговського, Краснодонського та Краснолуцького підприємств електричних мереж, окремі зміни на Вуглегірській, Слов’янській, Кураховській та Ворошиловградській електростанціях.
  • «Донбасенерго» — найпотужніша енергосистема в СРСР: 34 підприємства, де працювали 43 тис. осіб, обслуговували понад 80 населених пунктів Донецької та Ворошиловградської (Луганської) областей із населенням 9 млн людей.
1991р.
2010р.
  • Змінено статус державних районних електростанцій (ДРЕС) — тепер це теплові електростанції (ТЕС).
  • Перший етап реорганізації «Донбасенерго»: розділено генерацію, систему постачання та збуту, диспетчерське керування мережами. На базі п’яти теплових станцій — Кураховської, Зуївської, Старобешівської, Слов’янської та Луганської — сумарною встановленою потужністю 7 610 МВт створено державне енергогенерувальне підприємство «Донбасенерго» (згодом — державна акціонерна компанія, потім — ВАТ «Донбасенерго»).
  • Верховна Рада України прийняла Національну енергетичну програму до 2010 року, де згадувалася можливість реконструкції Слов’янської ТЕС.
  • За підсумками другого етапу реорганізації Зуївська, Кураховська та Луганська ТЕС стали частиною генерації «Східенерго». На балансі «Донбасенерго» залишилися Старобешівська та Слов’янська ТЕС загальною потужністю 3 550 Мвт.
2011р.
2022р.
  • На Старобешівській ТЕС на базі модернізованого енергоблока № 4 введено в експлуатацію перший на пострадянському просторі котел із технологією спалювання палива в циркулювальному киплячому шарі (ЦКШ). ККД котла за повної потужності — 90,5%, ефективність уловлювання — 99,97%.
  • Стартувала розрахована до 2025 року Комплексна інвестиційна програма ПАТ «Донбасенерго». Виконано реконструкцію енергоблоків № 13, 12 Старобешівської ТЕС із будівництвом сучасних електрофільтрів — встановлену потужність станції збільшено на 20 МВт. Виконано I і II етапи реконструкції енергоблока № 7 Слов’янської ТЕС, на станції вперше впроваджено режим маневрування блоком. 2013 року ТЕС «Донбасенерго» подолали рекордний за роки незалежності сумарний показник вироблення в 10 млрд кВт*год.
  • Власником пакету акцій ПАТ «Донбасенерго» в розмірі 60,77% у результаті приватизаційного конкурсу стало ПрАТ «ЕНЕРГОІНВЕСТ ХОЛДИНГ».
  • Стартувала підготовка до реалізації першого в незалежній Україні проекту будівництва нових потужностей — реконструкції енергоблока № 6 Слов’янської ТЕС із поділом на енергоблоки № 6А і № 6Б потужністю 330 МВт кожен.
  • Навесні 2014 року під час боїв за Слов'янськ Слов'янська ТЕС була сильно зруйнована, постраждали всі виробничі потужності. На територію станції потрапило більш ніж 20 000 снарядів. ТЕС відновлювали протягом майже дев'ятьох місяців.
  • У тому ж році «Донбасенерго» втратило контроль над частиною своїх активів.
  • Незважаючи на всі труднощі, компанія впевнено дивиться в майбутнє, активно розвивається, впроваджує нові світові стандарти. Успішність, результативність функціонування та відповідний рівень організації систем менеджменту згідно з міжнародними стандартами ISO у 2020-му були підтверджені в процесі проведення інтегрованого аудиту систем якості, охорони здоров'я та безпеки праці, а також охорони навколишнього середовища. «Донбасенерго» одержав сертифікати відповідності впроваджених систем менеджменту стандартам ISO 9001, IS0 45001 і IS0 14001. Нині компанія продовжує вдосконалювати процеси, пов'язані з перспективним розвитком, що дозволить закріпити попередньо досягнуті результати.